Tárgyfelelős neve: Palkó Gábor, PhD. habil
Konzultációs asszisztensek: Bajzát Tímea, Vida Bence
Időpont: 2021. április 12. – május 3.
Az oktatás célja:
A kurzus célja, hogy betekintést nyújtson az irodalom és a digitális bölcsészettudományok szövegeinek alapvető tárolási és feldolgozási formátumába: a TEI XML-be. A program úgy lett összeállítva, hogy az egyaránt alkalmas legyen kezdő, illetve már valamivel tapasztaltabb hallgatók számára is.
Az oktatás tartalma:
A kurzus első, elméleti moduljában a jelölőnyelvek történetével és használatával ismerkedhetnek meg a hallgatók. Ezt követően az XML (eXtensible Markup Language) formátum használata, illetve a DTD (Document Type Definition) alapjai kerülnek elsajátításra. Végül az utolsó modul bővebb betekintést és gyakorlatot nyújt a TEI (Text Encoding Initiative) kódolás sajátosságaiba és szabályrendszerébe.
A kurzus elvégzése után a hallgatók képesek lesznek a digitális bölcsészettudományok fő szövegtárolási eszközének a használatára, így lehetőségük lehet bekapcsolódni olyan gyakorlati munkákba, mint a digitális filológia vagy a szövegkiadások.
A számonkérés és értékelés rendszere:
Az értékelés a program közben elkészítendő kisebb feladatok és egy végső önálló munka alapján történik. A Microsoft Teams alkalmazásán keresztül hetente egyszer sor kerül a kurzus anyagával vagy a beadandó feladatokkal kapcsolatban felmerülő kérdések megbeszélésére.
Irodalom:
Burnard, Lou, What is the Text Encoding Initiative? How to add intelligent markup to digital resources, Marseille, 2014.
Hockey, Susan M. Electronic Texts in the Humanities: Principles and Practice, Oxford; New York: Oxford University Press, 2000.
Kirschenbaum, Matthew G. Mechanisms: New Media and the Forensic Imagination, Cambridge Mass: MIT Press, 2007.
Renear, Allen, Text Encoding, in: A Companion to Digital Humanities, ed. Susan Schreibman, Ray Siemens, John Unsworth. Oxford: Blackwell, 2004.
Scholen, David and Scholen, Sandra, Beyond Gutenberg: Transcending the Document Paradigm in Digital Humanities, in: Digital Humanities Quarterly, Vol. 8 No. 4. 2014.
Tárgyfelelős neve: Palkó Gábor, PhD. habil
Horváth Ádám: Az ALIADA és az URI névkonvenció. TMT 62. évf. 10. szám 2015.
https://tmt.omikk.bme.hu/tmt/
Hubay Miklós: Adatgazdagítás, adatszolgáltatás és discovery hagyományos és szemantikus metaadat-környezetben. TMT 67. évf. 2020. 5. sz.
https://tmt.omikk.bme.hu/tmt/
Monok István: A könyvtár múzeuma, vagy a múzeum könyvtára? Egy közép-európai történet magyar példákkal. 2018 in: TANULMÁNYOK A 70 ÉVES SZÖGI LÁSZLÓ TISZTELETÉRE
http://real.mtak.hu/81567/1/
Monok István: A KÖNYVTÁR, EURÓPA EMLÉKEZETE. Eger, Egri Lokálpatrióta Egylet 2019.
http://real.mtak.hu/80749/1/
Ungváry Rudolf: A névtér mint kulturális szükséglet. TMT 59. évf. 8. szám 2012.
https://tmt.omikk.bme.hu/tmt/
A felsorolt kurzusok közül csak egyet kell elvégezni. A jelentkezéshez kérjük kattintson ide.
Jelentkezési határidő: 2021. április 9.
Copyrights © 2020 All Rights Reserved, Powered by ELTE